Takamine Polska dołącza do programu Keychange
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dlaczego na listach wykonawców największych festiwali muzycznych prawie wszystkie zespoły są złożone z mężczyzn? Dlaczego, nawet jeśli wokalistką jest kobieta, to skład jej zespołu to praktycznie sami mężczyźni? Czemu jest tak mało producentek muzycznych, realizatorek dźwięku, dyrygentek, saksofonistek, perkusistek i gitarzystek? W każdym obszarze przemysłu muzycznego dominują mężczyźni. Dlaczego? To nie dlatego, że mężczyźni są bardziej utalentowani, mocniej zdeterminowani czy mają większe predyspozycje. To dlatego, że kobiety, tak jak w wielu innych obszarach naszego życia, muszą pokonać liczne dodatkowe bariery, które nie obowiązują mężczyzn.
Program Keychange to europejska inicjatywa mająca na celu stworzenie zrównoważonego przemysłu muzycznego. Wspiera zdolne, utalentowane artystki, które są niedostatecznie reprezentowane i zachęca twórców rynku muzycznego takich jak festiwale muzyczne czy wytwórnie do przyjęcia obietnicy równości płci.
Jako Takamine Polska czujemy się współtwórcami rynku muzycznego. Widzimy, że sprzedaż naszych gitar dla początkujących, wśród dzieci między 9, a 13 rokiem życia, rozkłada się mniej więcej po równo pomiędzy dziewczynki i chłopców. Niestety po paru latach, po instrumenty dla zaawansowanych wracają już głównie chłopcy, a zawodowcy to już prawie wyłącznie mężczyźni. Trzeba zdać sobie sprawę, że to nie dlatego, że dziewczynki, a później kobiety mają mniejsze chęci do gry. Nie idzie im gorzej od mężczyzn. Po prostu na swojej drodze spotykają się ciągle z przeciwnościami. Trudno być mniejszością w świecie mężczyzn. Wśród gitarzystów panują często stereotypy, które powodują, że kobiety czują się w obowiązku udowadniać, że nie grają gorzej. To nie jest atmosfera sprzyjająca rozwojowi.
Przypomnijmy sobie jak to było gdy byliśmy początkującymi muzykami. Człowiek jest wtedy bardzo wrażliwy na oceny innych. Jest niepewny swoich umiejętności, a presja i oceniające spojrzenia potrafią podciąć skrzydła. Jeden kąśliwy komentarz może poważnie zranić i zniechęcić do dalszego rozwoju. Między innymi z tych powodów, kobiet jest mniej w przemyśle muzycznych. Spotykają się z ocenami cały czas, a nie wszystkie decydują się na udowadnianie otoczeniu swojej wartości.
Problemem jest też mało wzorców, które mogłyby inspirować młode gitarzystki. Czemu kobiety mają wierzyć, że są w stanie dotrzeć na szczyt skoro na tym szczycie widzą mało innych kobiet? Niektórym gitarzystkom udało się osiągnąć sukces i mogłyby być wzorem dla innych, ale mówi się o nich za mało. Zwykło się utożsamiać gitarę i wiele innych instrumentów, z mężczyznami, dlatego w mediach mówi się więcej o mężczyznach instrumentalistach. I właśnie tutaj chcemy przysłużyć się sprawie jako Takamine Polska. Dołączamy do programu Keychange i będziemy dążyć do równowagi płci w szeregach naszych endorserów Takamine.
A dlaczego nam zależy? Bo muzyka jest demorkatyczna. Słuchając jej z zamkniętymi oczami, nie wiemy jakiej płci jest wykonawca. Płeć nie ma znaczenia dla poziomu wykonania, liczy się tylko pasja i umiejętności. Ograniczając dostęp kobietom do muzyki pozbawiamy wszystkich szans na usłyszenie ich perspektywy. Ograniczamy szanse na odkrycie nowego niesamowitego talentu. Innymi słowy, wszyscy tracimy na nieobecności kobiet w rynku muzycznym. Postarajmy się to zmienić.
Więcej o programie Keychange można przeczytać na stronie internetowej: https://www.keychange.eu/
#keychangeeu