Aktualności

Gitara klasyczna, a akustyczna

mar 23, 2021

Różnice między gitarą klasyczną, a gitarą akustyczną

 

Oba instrumenty są gitarami, ale różnice między nimi są duże, więc ich rozróżnienie nie stanowi problemu dla doświadczonych muzyków. Co innego początkujący, lub rodzic, który po raz pierwszy kupuje instrument i zastanawia się czym różnią się te dwa instrumenty.

Rozróżnienie przydaje się też gdy kupujemy struny. Założenie strun metalowych, czyli tych przeznaczonych do gitar akustycznych, na gitarę klasyczną może spowodować poważne uszkodzenie instrumentu. Warto więc być w stanie rozróżnić jaką gitarę się ma lub jaką gitarę ma ktoś komu kupujemy struny na prezent.

 

Różnice w budowie

  • Żeby odróżnić gitarę klasyczną od akustycznej najlepiej od razu dotknąć strun. Jeżeli struny są miękkie, dość elastyczne i mamy pewność, że nie są metalowe, to jest wielce prawdopodobne, że mamy do czynienia z gitarą klasyczną.
  • Kolejną znaczącą różnicą jest mocowanie strun do mostka (o tym gdzie jest mostek dowiesz się z tego artykułu). Struny w gitarze klasycznej są przywiązane do mostka. Nie trzymają ich żadne kołki lub kulki, tak jak w gitarze akustycznej i elektrycznej.
  • Następną pomocną różnicą jest główka instrumentu. Gitara klasyczna ma “dziurawą” główkę. Gołym okiem widać w niej zamocowane klucze i można swobodnie patrzeć przez nią na drugą stronę. W 90% gitar akustycznych występuje pełna główka, czyli kawałek drewna z kluczami, bez żadnych dziur na wylot. Niemniej 90% to nie 100%. Zdarzają się gitary akustyczne, które mają główki w stylu gitar klasycznych. Modele te nie są częste, ale istnieją.
  • Subtelnie różni się też pudło rezonansowe i gryf, lecz są to różnice niewielkie, widoczne lepiej na żywo przy porównaniu obu instrumentów. Pudło gitary akustycznej jest zwykle nieco większe od pudła gitary klasycznej. Odwrotnie jest z gryfem. Gitara klasyczna ma trochę szerszy gryf niż gitara akustyczna.

Są to różnice między gitarą klasyczną, a akustyczną z perspektywy osoby, która chce rozróżnić te dwa instrumenty. Oczywiście z tych różnic w budowie wynikają różnice w brzmieniu i zastosowaniu.

 

Różnice w brzmieniu

  • Gitara klasyczna brzmi o wiele cieplej niż gitara akustyczna. Częstotliwości niskie (basowe) grane na gitarze klasycznej nie wybijają się głośnością, tak jak w gitarze akustycznej dzięki, czemu akordy brzmią równo i zbalansowanie.
  • Gitara akustyczna jest wyraźnie głośniejsza od gitary klasycznej. Będzie o wiele lepszym wyborem dla osób chcących jednocześnie grać i śpiewać, lub dla osób, które planują grać w zespole z innymi muzykami akustycznymi. Oczywiście istnieją zarówno gitary elektroklasyczne jak i elektroakustyczne, które można podpiąć do wzmacniacza, co eliminuje kwestie różnicy w głośności, ale bez wzmocnienia dźwięku, to gitara akustyczna będzie głośniejsza.
  • Gitara klasyczna ma nylonowe struny, które z racji zastosowanego materiału są dużo miększe od metalowych. Z tego powodu nauczyciele często wskazują gitarę klasyczną jako tę odpowiednią do nauki gry. Palce osoby początkującej nie są wprawione i będą miały trudności z prawidłowym przyciskaniem strun metalowych. Co prawda, wielu gitarzystów od razu zaczyna naukę od gitary akustycznej i nie ma w tym nic złego, ale ich początki są przez to trudniejsze. Aż do momentu przyzwyczajenia się ręki do twardości strun metalowych.

 

Zastosowanie

Jeśli chodzi o muzykę jaką można grać na gitarze klasycznej, a jaką na gitarze akustycznej to nie ma tutaj żadnych zakazów. Gitara klasyczna jest o wiele starszym instrumentem i to na nim zwykło się grać się muzykę klasyczną i flamenco, dlatego idąc do szkoły muzycznej, gitara klasyczna będzie pewnie jedyną możliwością w klasie gitary. Nie oznacza to jednak, że gitara akustyczna jest gorsza i nie można na niej grać klasyki. Nie istnieją żadne techniczne ograniczenia, które uniemożliwiają zagranie danego utworu na gitarze akustycznej, tak samo jak na gitarze klasycznej. Trzeba jednak pamiętać, że ten sam utwór będzie brzmiał nieco inaczej na każdym z tych dwóch typów gitary i to właśnie brzmienie jakie chcemy osiągnąć determinuje wybór gitary klasycznej bądź akustycznej.

W uproszczeniu można przyjąć, że dzięki swojemu brzmieniu, gitara akustyczna nadaje się lepiej do muzyki popularnej, rockowej i bluesa, a gitara klasyczna do muzyki klasycznej i flamenco.

Gitary przedstawione na grafice:

Gitara akustyczna: TAKAMINE GD20-NS

Gitara klasyczna: TAKAMINE GC1-NAT

Pozostałe wpisy:

Muzyczne święta z Takamine: Doskonałe gitary na prezent

Muzyczne święta z Takamine: Doskonałe gitary na prezent

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą radość, miłość i nutę magii. Wybierając świąteczny prezent, warto poszukać czegoś wyjątkowego. Dla miłośników gry na gitarze gitara marki Takamine to doskonały wybór. Takamine łączy w sobie elegancję, solidność wykonania i piękno...

czytaj dalej

Więcej informacji

Muzyczne święta z Takamine: Doskonałe gitary na prezent

Muzyczne święta z Takamine: Doskonałe gitary na prezent

Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą radość, miłość i nutę magii. Wybierając świąteczny prezent, warto poszukać czegoś wyjątkowego. Dla miłośników gry na gitarze gitara marki Takamine to doskonały wybór. Takamine łączy w sobie elegancję, solidność wykonania i piękno...

czytaj dalej

Rodzaje

Kształty

Modele japońskie

Zobacz modele wycofane

Gitary z serii G